Akcje ratowniczo-gaśnicze

17-06-2020
 WYWRÓCENIE SIĘ ŁODZI NA JEZIORZE
     16 czerwca 2020 roku o godzinie 11:09 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Wejherowie odebrał zgłoszenie o wywróceniu się łodzi na Jeziorze Otalżyno w miejscowości Jeleńska Huta. Według zgłoszenia dwie osoby w wodzie wzywały pomocy.
     Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali osobę poszkodowaną na brzegu jeziora. Mężczyźnie, który wypadł z łódki wraz z psem pomogła dotrzeć do brzegu dotrzeć osoba postronna przebywająca na pobliskich działkach rekreacyjnych.  Mężczyzna został przekazany przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po przebadaniu pozostał na miejscu zdarzenia. Strażacy następnie podjęli działania mające na celu zlokalizowanie łodzi wyposażonej w silnik spalinowy, która po wywróceniu zatonęła. Łódź udało się podjąć z dna jeziora i bezpiecznie odholować na brzeg. Całość działań zabezpieczali będący w gotowości nurkowie z Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej z Gdańska.  Dalsze czynności na miejscu zdarzenia prowadzili funkcjonariusze Policji.
     W działaniach ratowniczy trwających prawie 4 godziny udział brało łącznie 6 zastępów straży pożarnej i 24 strażaków.


więcej
29-05-2020
     27 maja 2020 roku o godzinie 14:37 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Wejherowie odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym na ul. Wejherowskiej w Gowinie.
     Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali dwa samochody osobowe po zderzeniu znajdujące się poza jezdnią. W wyniku wypadku poszkodowane zostały trzy osoby podróżujące pojazdami. Jedna osoba zakleszczona w pojeździe była bez czynności życiowych, dwie osoby podróżujące drugim pojazdem były przytomne z obrażeniami odniesionymi w trakcie zdarzenia. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do udzielania pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym. W celu dotarcia  i ewakuacji kierującego pojazdem, który był nieprzytomny konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Wszystkim poszkodowanym strażacy udzielili pomocy medycznej, w tym rozpoczęli resuscytację poszkodowanego bez czynności życiowych. Po przybyciu Zespołów Ratownictwa medycznego wsparto działania przybyłych ratowników medycznych. Niestety mimo prowadzonej resuscytacji w wyniku odniesionych obrażeń nie udało się przywrócić funkcji życiowych poszkodowanemu. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala. W trakcie prowadzonych działań  ratowniczych udzielenia pomocy medycznej przez strażaków wymagał członek rodziny poszkodowanego, który poniósł śmierć w zdarzeniu. Zadysponowano kolejny ZRM, który zabrał osobę do szpitala. Dalsze czynności na miejscu zdarzenia prowadzili funkcjonariusze Policji pod nadzorem prokuratora.  
     W działaniach ratowniczy trwających prawie 4 godziny udział brało łącznie 6 zastępów straży pożarnej i 18 strażaków.


więcej
22-05-2020
    21 maja 2020 roku o godzinie 02:09 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze dachu w nieużytkowanym budynku  pustostanie w Redzie.
     Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu prowadzonych działań, a następnie podjęciu działań gaśniczych z równoczesnym przeszukaniem obiektu w celu odszukania ewentualnych osób poszkodowanych. Podano jeden prąd gaśniczy od wnętrza budynku na poziomie poddasza, drugi prąd gaśniczy podano z podnośnika hydraulicznego na palące się poszycie dachu. Pożar ugaszono, dokonano sprawdzenia przy pomocy kamery termowizyjnej drewnianej konstrukcji dachu w celu wyeliminowania zarzewi ognia mogących spowodować ponowne zapalenie się dachu.
     W działaniach trwających prawie trzy godziny udział brały 2 zastępy JRG nr 2 w Rumi, podnośnik hydrauliczny z JRG nr 1 w Wejherowie oraz jeden zastęp OSP  Reda.więcej
07-11-2019
     W dniu 06.11.2019 r. o godzinie 16:27 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o osobie poszkodowanej na terenach leśnych. pomiędzy Rumią a Gniewowem. W ustaleniu z Funkcjonariuszami Policji zadysponowano łącznie 13 zastępów straży pożarnej, w tym  dwa quady i Specjalistyczną Grupę poszukiwawczo - Ratowniczą z Gdańska.  W działaniach poszukiwawczych łącznie wzięło udział 39 strażaków. Z ramienia Policji, ZRM,  POPR Gdynia i Służ Leśnych w poszukiwaniach udział brało 51 funkcjonariuszy, ratowników i innych osób. Wieczorowa pora, warunki pogodowe i terenowe oraz brak dokładnej lokalizacji poszkodowanego znacząco utrudniały prowadzone działania. Po około 3 godzinach udało się odnaleźć poszukiwaną osobę w lasach Rumi dzielnicy "Szmelta". Osobę zaopatrzono medycznie  i przetransportowano do Zespołu Ratownictwa Medycznego.


więcej
18-03-2019

     W dniu 11.03.2019 r. o godzinie 16:07 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze hali sortowni i  składowania odzieży w miejscowości Gościcino. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 10 zastępów gaśniczych, specjalistyczny kontener do obsługi sprzętu ochrony układu oddechowego, drabinę hydrauliczną i 4 samochody operacyjne z Państwowej Straży Pożarnej oraz  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar hali już w rozwiniętej fazie. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku opuściły go samodzielnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz podaniu prądów gaśniczych na palący się budynek.  Po dojeździe kolejnych zastępów PSP i OSP kontynuowano działania gaśnicze w celu lokalizacji  i ugaszenia pożaru. W godzinach wieczornych w dniu 11.03.2019 udało się strażakom zlokalizować pożar. Natomiast ze względu na bardzo dużą ilość materiału palnego nagromadzonego w hali dogaszanie trwało przez następne prawie 30 godzin. Niezbędne okazało się włączenie do działań ciężkiego sprzętu do szybszego i bezpieczniejszego wywozu z budynku tlących się materiałów w celu dogaszenia. Mając na względzie że działania okazały się dość trudne  i długotrwałe organizowano dla strażaków napoje  i ciepłe posiłki, organizowane były również podmiany ratowników na miejscu pożaru.
     Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie st. bryg. Jacek Niewęgłowski przejmując kierowanie działaniami gaśniczymi. Przybył również Zastępca Pomorskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Socha.
     W działaniach gaśniczych trwających łącznie 33 godzin i 48 minut brało łącznie udział 34 pojazdy i 109 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

materiał filmowy  Telewizji TTM: www.telewizjattm.pl/dzien/2019-03-12/49745-ogromny-pozar-strawil-hale-w-goscicinie.html?play=on
więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


więcej
10-04-2018
     W dniu 05.04.2018 r. o godzinie 12:03 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze budynku handlowo - usługowego w miejscowości Gniewino. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 9 zastępów gaśniczych, drabinę hydrauliczną i 4 samochody operacyjne z Państwowej Straży Pożarnej oraz  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar budynku handlowo - usługowego objętego w 2/3 powierzchni pożarem. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku opuściły go samodzielnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz podaniu prądów gaśniczych na palący się budynek.  Po dojeździe kolejnych zastępów PSP i OSP kontynuowano działania gaśnicze w celu lokalizacji  i ugaszenia pożaru. 
     Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie bryg. Jacek Niewęgłowski przejmując kierowanie działaniami gaśniczymi. Przybył również Zastępca Pomorskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP st.bryg. Piotr Socha.
     W działaniach gaśniczych trwających łącznie 6 godzin i 24 minuty brało łącznie udział 14 pojazdów i 47 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne,Policja, Straż Gminna oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
                                                                          


więcej
18-12-2017
      W dniu 18.12.2017 r. o godzinie 4 rano dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w Rumi przy ul. Łąkowej. Na miejsce pożaru zadysponowanych zostało 6 zastępów straży pożarnej.  Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęciu działań gaśniczych i przeszukaniu pomieszczeń w celu odnalezienia osób poszkodowanych. W pożarze niestety śmierć poniosły dwie osoby. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny będący w dyspozycji Komendanta Powiatowego oraz Zastępca Komendanta. Po ugaszeniu pożaru dalsze czynności na miejscu prowadzili funkcjonariusze Policji.

więcej
27-10-2017
       W dniu 25.10.2017 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o zerwaniu trakcji kolejowej przez pojazd ciężarowy na przejeździe kolejowym w Wejherowie przy ulicy Kwiatowej.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu służb kolejowych. W wyniku zdarzenia nastąpiły utrudnienia w ruchu pociągów relacji Gdynia  - Szczecin, ruchu drogowym i pieszym. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie bryg. Grzegorz Kmiecik.
       

więcej
16-10-2017
        W dniu 13.10.2017 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o wypadku na placu budowy w Wejherowie przy ul. Zamkowej. W wyniku pęknięcia rury wodociągowej, obsunięciu uległa skarpa w wykopie przysypując mężczyznę. Z uszkodzonej rury, woda szybko zaczęła wypełniać wykop.
       Na miejsce zdarzenia zadysponowanych zostało łącznie  13 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza i  Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno - Nurkowego z Gdańska. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie st. kpt. Waldemar Lewandowski, przedstawiciele Władz Miasta i służby współdziałające.
        Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przystąpiono do wypompowywania wody z wykopu z równoczesnym wprowadzeniem ratowników w celu lokalizacji poszkodowanego, który znajdował się pod wodą. Po dotarciu do poszkodowanego stwierdzono, że jest przysypany ziemią, a jedną nogę ma uwięzioną w płytach szalunkowych. Strażacy przystąpili do uwalniania poszkodowanego z równoczesnym prowadzeniem resuscytacji ze względu na brak funkcji życiowych. Po uwolnieniu poszkodowany został przekazany ratownikom medycznym z Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia dowieziona została również obsada Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dalsze działania polegały na wsparciu czynności prowadzonych przez Prokuratora i  Funkcjonariuszy Policji.

więcej
13-09-2017
Pracowity weekend wejherowskich strażaków.
W miniony weekend 8-10.09.2017 r. wejherowscy strażacy prawie 20 razy wyjeżdżali do zdarzeń odnotowanych na terenie powiatu wejherowskiego.
Z ważniejszych interwencji odnotowanych podczas ostatniego weekendu był duży pożar wiaty magazynowej i obiektów przylegających w Wejherowie przy ul. Gdańskiej. W działaniach gaśniczych brało 13 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu wejherowskiego i 1 zastęp PSP z Gdyni.  Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP bryg. Jacek Niewęgłowski. Dzięki szybkiej lokalizacji pożaru uratowano budynki sąsiadujące bezpośrednio z miejscem zdarzenia. Działania gaśnicze trwały 5 godzin.
Kolejnym istotnym zdarzeniem był pożar poddasza budynku mieszkalnego w miejscowości Zakrzewo gm. Linia. W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. W działaniach gaśniczych trwających ponad 4 godziny brało udział 11 zastępów PSP, OSP i WSP.
Do nietypowego zdarzenia doszło w gminie Szemud. Samochód osobowy stoczył się do jeziora w  miejscowości Warzno. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu wejherowskiego oraz  Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego z  Gdańska. Zatopiony pojazd został zlokalizowany przez nurków, a następnie wyciągnięty na brzeg jeziora. W skutek podjętych działań nie doszło do skażenia wody w jeziorze płynami eksploatacyjnymi z pojazdu.


więcej
Strona: 12