24-06-2009
W dn. 22.06.2009 st.kpt. Andrzej Papke - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie uczestniczył w uroczystości  nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Zbigniew Sosnowski  Podsekretarz Stanu w MSWiA, nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz - Komendant Główny PSP,  Roman Zaborowski - Wojewoda Pomorski, bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, a także wiele innych znamienitych osób. Dokonano także otwarcia nowej strażnicy stanowiącej siedzibę Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej. Budowa nowej strażnicy trwała aż 9 lat, co wydaje się okresem bardzo długim w porównaniu z  trwającą dwa lata budową strażnicy dla JRG nr 1 w Wejherowie przy ul. Tartacznej, która jest obiektem większym od strażnicy KPPSP w Nowym Dworze Gdańskim. Chyba szczęście nam sprzyja...  Gratulujemy kolegom i koleżankom pełniącym służbę w KPPSP Nowy Dwór Gdański nowego, dobrze  wyposażonego obiektu, który pozwoli w pełni profesjonalnie wykonywać zadania służbowe.
Życzymy wszystkim strażakom dalszych sukcesów w służbie oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

17-06-2009
W dniu 10.06.2009r w Bytowie odbyły się III Mistrzostwa województwa Pomorskiego w sporcie pożarniczym. Nasza reprezentacja zajęła nieoficjalnie 6 miejsce na 17 startujących drużyn. Skład drużyn w rozbiciu na poszczególne konkurencje przedstawiał się następująco:
 • Ćwiczenie bojowe:
 1. asp.Szturgulewski Mariusz
 2. st.str. Szreder Łukasz
 3. sekc.Kamiński Marek
 4. str.Lesner Dariusz
 5. mł.kpt.Konkol Marek
 6. sekc.Wojciechowski Karol
 7. st.str.Leśnik Radosław
 • 100 metrowy tor przeszkód
 1. asp.Szturgulewski Mariusz
 2. str.Lesner Dariusz
 3. sekc.Kamiński Marek
 4. mł.kpt.Konkol Marek
 5. st.str.Leśnik Radosław
 6. sekc.Kaczmarek Łukasz
Drużynę do zawodów przygotowywał trener asp.Leszek Zelewski pod kierownictwem st.kpt. Jarosława Szredera

....gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

05-06-2009

                              Dzień Strażaka 2009

 

W dniu 29.05.2009 w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyły się uroczystości obchodów powiatowych "Dnia Strażaka", w trakcie których nastąpiła uroczystość wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów w stopniach służbowych funkcjonariuszom tut. Komendy i strażakom - ochotnikom z jednostek OSP z terenu powiatu. Ponadto w trakcie uroczystości przekazano do tut. Komendy i poświęcono nowy samochód ciężki - podnośnik hydrauliczny o wysięgu 40 m "Volvo" i dwa lekkie samochody ratowniczo - rozpoznawcze "Nissan Pickup". Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Jerzy Budnik - Poseł na Sejm RP, bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Starosta i Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego, członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Przewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu, Ks. Dziekan Tadeusz Reszka, Komendanci PSP z Gdyni i Pucka, Prezydent Miasta Wejherowo, Burmistrz Miasta Rumia, wójtowie gmin z terenu powiatu, prezesi i naczelnicy jednostek OSP włączonych do KSRG i jednostek spoza systemu,  członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, komendanci i szefowie powiatowych służb, inspekcji i straży. Uroczystości prowadzonej zgodnie z ceremoniałem pożarniczym przewodził st.kpt. Andrzej Papke -Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie.

Wcześniej w  dniu 5.05.2009 w trakcie uroczystości obchodów wojewódzkich - Dnia Strażaka  - wyróżniono strażaków tut. Komendy:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązowe odznaki  "Za Zasługi dla Ochrony Ppoż."

- kpt. Mirosław Józefowicz

- asp.sztab. Piotr Kliński

- st.asp. Maciej Kuczera

- asp. Piotr Arendt

- st.ogn. Wiesław Proń

- mł.ogn. Stanisław Żywicki    

Komendant Główny PSP wyróżnił okolicznościowym dyplomem:

            - st.ogn. Józef Pokrywka

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe - starszego kapitana:

            - kpt. Tomasz Kołakowski

            - kpt. Leszek Wittbrodt.

W dn. 29.05.2009 wyróżniono strażaków - Prezydium zarządu Głównego ZOSP RP i Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku przyznało medale:

- dh Teofil Draws - Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza

- dh Zygmunt Labuda - złoty znak Związku OSP

- dh Jan Szwaba - złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Grzegorz Gaszta - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Przemysław Pallubicki "srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"- dh Jacek Michałowski - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Waldemar Lewandowski - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Karol Szymański - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Krystian Drywa -  brązowy medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

   Komendant Główny PSP rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie aspirantów  -  stopień aspiranta:

- mł.asp. Zbigniew Dorawa

- mł.asp. Franciszek Furman

- mł.asp. Jerzy Sawoniuk

- mł.asp. Mariusz Szturgulewski.

Pomorski Komendant Wojewódzki PSP rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerów - ogniomistrza:

- mł.ogn. Wojciech Miler

- mł.ogn. Stanisław Żywicki

- mł.ogn. Szymon Błażejczak

- mł.ogn. Roman Drywa

- mł.ogn. Sławomir Drewniak

- mł.ogn. Roman Hallmann 

młodszego ogniomistrza:

- st.sekc. Karol Cybulski

- st.sekc. Sławomir Kowalski     

starszego sekcyjnego:

- sekc. Rafał Maszota

- sekc. Daniel Ruszewski

Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie szeregowych - starszego strażaka:

- str. Radosław Leśnik

- str. Wojciech Brzeski

- str. Dawid Kwiatkowski

Komendant Główny PSP i Pomorski Komendant Wojewódzki PSP przyznali nagrody okolicznościowe wyróżniającym się strażakom tut. Komendy:

- mł.kpt. Waldemar Lewandowski

- st.kpt. Andrzej Papke

- bryg. Piotr Ściebura

- st.asp. Jarosław Dargacz

- st.ogn. Ireneusz Kosiróg 

Starosta powiatu Wejherowskiego przyznał nagrody okolicznościowe wyróżniającym się strażakom tut. Komendy:

- bryg. Piotr Ściebura

- st.kpt. Stanisław Baranowski

- st.kpt. Leszek Witbrodt

- st.kpt. Tomasz Kołakowski

- kpt. Mirosław Józefowicz

- st.asp. Ryszard Szczepański

- asp. Bogusław Browarczyk

- st.ogn. Jarosław Górski

- st.ogn. Andrzej Gruba

- ogn. Stanisław Żywicki

Starosta Powiatu Wejherowskiego na wniosek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie wyróżnił za profesjonalizm w działaniach ratowniczych w roku 2008 jednostki OSP;

- OSP Zbychowo

- OSP Kostkowo

Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie wyróżnili czterech strażaków - ochotników za działalność w roku 2008:

- dh Jan Schulz

- dh Krzysztof Cudnik

- dh Jerzy Szymański

- dh Wiesław Kornacki

Komendant Powiatowy PSP wręczył okolicznościowe upominki osobom, które przyczyniły się do pozyskania i zakupienia samochodów pożarniczych:

- bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP

- Józef Reszke - Starosta Powiatu Wejherowskiego

-  Krzysztof Hildebrandt - Prezydent Miasta Wejherowo

- Witold Reclaf - Przewodniczący Rady Miasta w Rumi

- Elżbieta Rogala -Kończak - Burmistrz Miasta  Rumia

- Grzegorz Gaszta -Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego

- Stanisław Wicki - Członek Zarządu Powiatu

- Dariusz Kaczmarski - Członek Zarządu Powiatu

- Jerzy Budnik - Poseł na Sejm RP

- Ks. Dziekan Tadeusz Reszka

Dane taktyczno - techniczne nowych samochodów pożarniczych: 

1/ samochód ciężki  - podnośnik hydrauliczny PMT 40 o wysięgu 40m "Volvo" do prowadzenia akcji gaśniczych, ratowniczych i obserwacyjnych, masa 22.200 kg,  liczba miejsc - 3, moc silnika 300kW, długość- 11,60 m, szerokość - 2,50 m, wysokość - 3,50 m, wysięgnik z koszem ratowniczym o udźwigu 365 kg z działkiem wodnym do podłączenia prądownicy wodnej  i podania prądu gaśniczego wody lub piany gaśniczej o wydajności 1600 l/min, specjalna odkładana kładka przeznaczona do wchodzenia z okien i balkonów, urządzenie do porozumiewania się między operatorem i załogą kosza ratowniczego, kosz przystosowany do mocowania rękawa ewakuacyjnego, lampa szperacz w koszu, gniazdo 220V do podłączenia urządzeń elektrycznych np. najaśnic, wiatromierz, maksymalny wysięg poziomy - 21m, maksymalny czas sprawiania -187 s,  podest roboczy wyposażony w stelaż i nosze ratownicze z możliwością montowania na koszu i przewożenia w skrytce zabudowy dla noszy, instalacja zraszaczowa pod podłogą podestu ruchomego, wzdłuż wysięgnika poprowadzony pion wodny zapewniający dostarczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem do działka wodno - pianowego na koszu,   producent - Firma "Bumar" w Koszalinie. Koszt pojazdu - 1.590 tyś zł, w tym z KWPSP w Gdańsku 949 tyś zł, miasto Wejherowo - 250 tyś zł, Starostwo Powiatowe - 150 tyś zł, miasto Rumia -100 tyś zł, tut. Komenda - 91 tyś zł.

2/  dwa samochody lekkie ratowniczo - rozpoznawcze z napędem terenowym 4x4   - Nissan - pickup , podwójna kabina ze skrzynią ładunkową, 4 drzwiowy, 5 osobowy, silnik o poj. 2,5 l z turbodoładowaniem, ABS, wspomaganie kierownicy, hak holowniczy, przednie światła przeciwmgielne, wciągarka elektryczna na przednim zderzaku, wyprowadzone zasilanie elektryczne dla latarek strażackich, radiotelefonu oraz oświetlenia terenu akcji lampą typu "szperacz",  moc  133 KM, masa całkowita 2860 kg, maks. ładowność 1080 kg. Koszt pojazdów - 170 tyś zł, w tym 100 tyś zł miasto Rumia, 70 tyś zł KWPSP w Gdańsku.     


19-05-2009
W dniu 15 maja 2009r na zaopatrzenie emerytalne odszedł  ogn.Henryk Klepin - operator sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Wejherowie. Służbę w tutejszej komendzie rozpoczął 16 lutego 1990 roku jako pomocnik przodownika roty. W okresie służby przechodził kolejne szczeble kariery zawodowej. Dał się poznać jako dobry strażak i kolega na którego można było liczyć w każdej sytuacji. Jego odejście spwodowane było nieszczęśliwym wypadkiem, który uniemożliwił mu dalsze pełnienie służby. Życzymy naszemu koledze powrotu do zdrowia i dziękujemy za lata wspólnej służby.

.                      .                                                                             .........strażacy

13-05-2009
Jak co roku w Jednostce ratowniczo-gaśniczej nr1 w Wejherowie i nr 2 w Rumi odbywają się  ćwiczenia na obiektach. Ćwiczenia te realizowane są w ramach doskonalenia  zawodowego. Celem ćwiczeń jest zapoznawanie strażaków - ratowników z infrastrukturą obiektów , oraz mogącymi występować trudnościami podczas działań. W ramach ćwiczeń sprawdzane są też możliwości taktyczno-techniczne sprzętu nowo wprowadzonego na wyposażenie jednostek. Ćwiczenia odbywają się na obiektach w których w przypadku powstania realnego zagrożenia działania straży pożarnej muszą być poprowadzone w sposób gwarantujący zminimalizowanie strat zarówno w ludziach jak i mieniu. Ćwiczenia przeprowadzane są na obiektach takich jak:
 1. domy pomocy społecznej
 2. budynki wysokie
 3. wielkopowierzchniowe obiekty handlowe
W galerii umieszczono wybrane  zdjęcia z tegorocznych ćwiczeń. Zapraszamy.

12-05-2009
W dn. 26.04.2009 w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbył się egzamin końcowy na kursie podstawowym strażaków OSP prowadzonym w formie szkolenia jednoetapowego.
Kurs rozpoczęło 64 strażaków w dn. 13.03.2009, a ukończyło 33 strażaków. Egzamin przeprowadziła komisja  powołana rozkazem Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w  składzie: st.kpt. Jacek Nowak, kpt. Mirosław Józefowicz, st.asp. Zenon Frankowski, st.asp. Maciej Kuczera i asp. Stanisław Brzozowski, przy pomocy podoficerów pełniących służbę w tym dniu. Oceny bardzo dobre otrzymali strażacy: dh Grzegorz Kieliński - OSP Strzepcz, dh Arkadiusz Czoska - OSP Szemud, dh Janusz Konkol - OSP Łebno, dh Michał Boike - OSP Bożepole, dh Jędrzej Stasiuk - OSP Strzepcz, dh Maciej Chrapkowski - OSP Reda, dh Paweł Chrapkowski - OSP Reda, dh Marcin Jóskowski - OSP Góra, dh Błażej Dampc - OSP Góra.
W dn. 17 i 18.04.2009 również w JRG nr 1 w Wejherowie przeprowadzono szkolenie 27 strażaków  - ochotników z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z zakresu umiejętności kierowania ruchem drogowym w trakcie działań ratowniczych. Szkolenie prowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie pod nadzorem dydaktycznym Ośrodka Szkolenia PSP w Słupsku. Tutejsza komenda planuje  następne szkolenia z tego zakresu.  
  

03-04-2009
W dn. 03.04.2009 w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla młodzieży szkolnej. W eliminacjach udział wzięło 42 uczestników startujących w trzech kategoriach wiekowych: I grupa wiekowa 10 -13 lat,  II grupa wiekowa 14 - 16 lat i III grupa wiekowa 17 - 19 lat.
Najlepsze miejsca osiągnęli:
I grupa wiekowa 10 - 13 lat
- Kacper Łądkowski - I miejsce, reprezentujący SP nr 6 w Rumi
- Aleksandra Kwidzińska - II miejsce, reprezentująca SP w Rozłazinie
- Seweryn Rudnicki - III Miejsce, reprezentujący SP nr 9 w Rumi
II grupa wiekowa 14 - 16 lat
 - Kacper Mieszkowski - I miejsce, reprezentujący Gimnazjum nr 2 w Rumi
- Michał Malewczyk - II miejsce, reprezentujący Gimnazjum nr 2 w Rumi
- Damian Keller - III miejsce, reprezentujący Gimnazjum w Bożympolu
III grupa wiekowa 17 - 19 lat
- Rafał Wróblewski - I miejsce , reprezentujący OSP w Zelewie
- Martyna Krause - II miejsce, reprezentująca LO nr 1 w Rumi
- Patrycja Miotk - III miejsce, reprezentująca ZSO nr 1 w Wejherowie.
Nagrody wręczali: bryg. Piotr Ściebura - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie, dh Mirosław Józefowicz - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wejherowie i Grzegorz Gaszta - Wicestarosta Powiatowy.  Zwycięzcy z każdej grupy wiekowej będą reprezentować powiat na eliminacjach wojewódzkich. Organizatorem eliminacji powiatowych był Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Wejherowie, KPPSP w Wejherowie, nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

03-04-2009
Wybrane dane z biuletynu za 2008r

Prezentujemy wybrane dane z Biuletynu Informacyjnego KPPSP w Wejherowie za rok 2008:
1/ Wykaz jednostek OSP z terenu powiatu włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego i spoza systemu
Działania ratowniczo - gaśnicze i interwencje jednostek ratowniczo - gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie , Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu w latach 2006 - 2008, a w szczególności:

- porównanie ilości zdarzeń, pożarów, miejscowych zagrożeń i alarmów fałszywych w rozbiciu w latach 2006 - 2008 - wykresy

- wykres 1  - ilość zdarzeń na terenie powiatu w latach 2006 - 2008
- wykres 2 - ilość pożarów na terenie powiatu w latach 2006 -2008
-  wykres 3 - ilość miejscowych zagrożeń na terenie powiatu w latach 2006 - 2008
- wykres 4 - ilość alarmów fałszywych na terenie powiatu w latach 2006 - 2008

 Dane statystyczne dotyczące interwencji jednostek ochrony  przeciwpożarowej na terenie powiatu w latach 2006  -2008:

- wykres 5 - osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń na terenie powiatu w 2008r
- wykres 6 - straty w pożarach i uratowane mienie  w 2008r
- wykres 7 - straty w miejscowych zagrożeniach i uratowane mienie w 2008r
- wykres 8 - straty ogółem w zdarzeniach i uratowane mienie w 2008r
- wykres 9 - udzielona pomoc (medyczna i ewakuacja) osobom przez strażaków w trakcie zdarzeń w 2008r
- wykres 10 - zestawienie ilości osób z instytucji współpracujących z PSP i OSP w trakcie działań ratowniczych w 2008r
- wykres 11 - ilość samochodów pożarniczych i strażaków PSP i OSP biorących udział w działaniach ratowniczych w 2008r
- wybrane zdjęcia z ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie i jednostek OSP włączonych do KSRG w 2008r - 7 szt.
 

06-03-2009
ZINTEGROWANY SYSTEM TELEINFORMATYCZNY WSPOMAGANIA DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH  W POWIECIE WEJHEROWSKIM

                 W dniu 4 marca  odbyła się konferencja końcowa w ramach projektu  "Zintegrowany system teleinformatyczny wspomagania działań w powiecie wejherowskim"  współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
 Przedmiotem zrealizowanego projektu była budowa zintegrowanego systemu teleinformatycznego wspomagającego obsługę Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) - Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) oraz Gminnych Centrów Zarządzania Kryzysowego dla działań ratowniczych bieżących, oraz w warunkach kryzysowych z wykorzystaniem informacji oraz danych w systemie GIS. System jest użytkowany w 10 lokalizacjach w tym w Komendzie Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie oraz w Jednostkach  Ratowniczo -Gaśniczych w Wejherowie i Rumi. Wydzielone pomieszczenia I piętra budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie stanowią bazę lokalową Centrum Powiadamiana Ratunkowego.      W   Centrum Powiadamiania Ratunkowego pełnią służbę dyżurni  operacyjni Państwowej Straży Pożarnej oraz dyspozytorki pogotowia ratunkowego.
Stanowiska dyspozytorskie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego wyposażone zostały w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające  wykonywanie przypisanych zadań. Wyposażenie stanowiska dyspozytorskiego stanowią między innymi:
-    telefoniczne aparaty systemowe,
-    telefoniczne aparaty bezprzewodowe,
-    konsole mikrofonowe,
-    urządzenia wielofunkcyjne - faks ksero, drukarka, skaner,
-    rzutnik multimedialny wraz z ekranem.
Wykorzystywane oprogramowania wspomagające funkcjonowanie Centrum Powiadamia Ratunkowego ,,System Wspomagania Decyzji' umożliwia między innymi:  
-    przyjmowanie i ewidencjonowanie zgłoszeń,
-    lokalizację miejsca zdarzenia,
-    alarmowanie jednostek,
-    korzystanie z zasobów mapowych,
-    przekazywanie informacji tekstowych z Centrum Powiadamia Ratunkowego do terminali statusów zainstalowanych w pojazdach pożarniczych,
-    powiadamianie wiadomościami SMS osób funkcyjnych, władz samorządowych,
-    pełną ewidencję zaistniałych zdarzeń.
Oprogramowanie stanowi bazę sił i środków jednostek przewidzianych do udziału w likwidacji zaistniałych zdarzeń.
Zainstalowane w Centrum Powiadamiania Ratunkowego mapy pozwalają między innymi na:
-    lokalizację miejsca zdarzenia na mapie,
-    lokalizację pojazdów uczestniczących w działaniach ratowniczych,
-    wizualizację na mapie miejsc zaistniałych zdarzeń,
-    pozyskiwanie innych danych z zasobów mapowych.
Sprzęt teleinformatyczny zakupiony w ramach zrealizowanego projektu zainstalowany został między innymi w pomieszczeniu serwerowni.
Pełne i właściwe wykorzystanie sprzętu teleinformatycznego zainstalowanego w  serwerowni umożliwia wykonana w ramach projektu sieć LAN w budynku Komendy Powiatowej oraz budynkach jednostek ratowniczo -gaśniczych. Urządzenia zainstalowane w serwerowni połączone zostały z zasilaczem USP, który zapewnia zasilanie użytkowanych urządzeń w okresie od chwili zaniku napięcia do czasu automatycznego uruchomienia się agregatu prądotwórczego. W celu zapewnienia ciągłości zasilania budynku w energię elektryczną wykonana została instalacja zasilania awaryjnego oraz zainstalowany został agregat prądotwórczy.

 Sterowanie bramami otwieranie i zamykanie może być realizowane  przy wykorzystaniu zainstalowanego oprogramowania zarówno z siedzib Jednostek Ratowniczo -Gaśniczych jak również zdalnie z  Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Poprawa funkcjonowania łączności radiowej polegała na zmianie systemu sterowania radiotelefonami zainstalowanymi na budynku Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, na Wzgórzu Wolności oraz budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej .       W celu poprawy organizacji łączności na potrzeby prowadzonych działań ratowniczych zakupione i zainstalowane zostały w pojazdach pożarniczych zestawy terminali statusów z nawigacją.
Terminale statusów wraz z nawigacją  w tym 4 zestawy nawigacji z mapami. zainstalowane zostały we wszystkich pojazdach Państwowej Straży Pożarnej.  Ponadto w pojazdach pożarniczych użytkowanych przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, które najczęściej wyjeżdżają do zdarzeń zainstalowanych zostało łącznie 39 terminali statusów wraz z nawigacją.Zainstalowane terminale statusów umożliwiają  kierującym działaniami  przesyłanie drogą radiową informacji o przebiegu prowadzonych działań ratowniczych.

Budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz budynki jednostek ratowniczo -gaśniczych w Wejherowie i Rumi wyposażone zostały w instalacje i system kamer pozwalający na bieżące monitorowanie obiektów.

REZULTATY ZREALIZOWANEGO PROJEKTU

-    skrócenie czasu dysponowania jednostek i czasu  dotarcia do miejsca zdarzenia,
-    skrócenie czasu opracowywania analiz i prognoz, zabezpieczenia logistycznego, oraz bieżącej aktualizacji zebranych danych,
-    wyposażenie stanowisk dyspozytorskich w infrastrukturę informatyczną i łączności oraz w   zasoby informacji przestrzennej  mapy,
-    zapewnienie możliwości pracy w przypadku braku zasilania zewnętrznego w energię elektryczną, wystąpienia awarii lub uszkodzenia systemów łączności,
-    możliwość dostępu do informacji o stanie bezpieczeństwa powiatu oraz o zasadach reagowania w sytuacjach kryzysowych,
stworzenie części informacyjnej systemu  strony internetowej, w której zawarte będą informacje o stanie bezpieczeństwa powiatu i sposobie działania służb ratowniczych oraz instrukcje o sposobie postępowania mieszkańców w sytuacjach kryzysowych.


04-03-2009
W dn. 27.02.2009 st.kpt. Andrzej Papke  - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie i bryg. Piotr Ściebura - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie  brali udział w zebraniu sprawozdawczym Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wejherowie. W trakcie zebrania m.in. dokonano podsumowania działalności za rok 2008 oraz zatwierdzono plan działalności na rok bieżący.
Komendant Powiatowy PSP dokonał oceny współpracy  tut. komendy z zarządem powiatowym ZOSP RP - stanowiącym organ reprezentujący zarządy miejskie i gminne ZOSP RP z terenu miast i gmin powiatu wejherowskiego.   

Aktualności: 1...47484950515253...59